Fundacja Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna w kwietniu 2015 roku rozpoczęła projekt obejmujący wykonanie i opracowanie skanów laserowych wczesnośredniowiecznych rzeźb kamiennych. W pierwszym etapie przedsięwzięcia wykonano sesję pomiarową dwóch rzeźb znajdujących się w Muzeum im. Wojciech Kętrzyńskiego w Kętrzynie, tzw. bab pruskich pochodzących […]
Digitalizacja zabytków
Digitalizacja danych może być przeprowadzona dla każdego rodzaju zabytku, niezależnie od jego wielkości czy lokalizacji. Ograniczenia wynikające ze stanu zachowania bądź dostępności terenowej można niwelować doborem właściwych narzędzi. Współczesny pakiet możliwości jest ogromny, a mimo to decyzja o ich „nie” zastosowaniu zapada z braku wymogów regulujących sposób dokumentacji.
Pokutujące wciąż przekonanie o wyższości tradycyjnego ołówka i linijki nad elektronicznym sprzętem pomiarowym jest w dziedzinach humanistycznych szczególnie żywe. Zmiana takiego podejścia jest konieczna nie tylko z powodu postępu cywilizacyjnego. Wypracowanie i wdrażanie nowych standardów dokumentacyjnych to tak naprawdę ratunek dla „ginących w oczach” reliktów przeszłości.
Celem Fundacji jest promowanie i wdrażanie do badań nad obiektami zabytkowymi najnowszych technik dokumentacyjnych oraz dążenie do ustalanie standardów i procedur rewitalizacji zabytków opartych na wzorcach zachodnioeuropejskich.


Ten rodzaj dokumentacji jest niezastąpiony w przypadku zabytków nieruchomych, widocznych w krajobrazie kulturowym, takich jak – kurhany, osiedla obronne, grodziska oraz zabytki architektury.
Uniwersalność w zastosowaniu oraz krótki czas poboru danych w terenie to szansa na ratunek dla obiektów zagrożonych zniszczeniem lub częściowo zniszczonych.
Wynikiem sesji pomiarowej są dane odwzorowujące wielkość i kształt obiektu, złożone z milionów pojedynczych punktów o określonych współrzędnych XYZ, stopniu odbiciowości oraz wartościach RGB, dające realistyczny i trójwymiarowy obraz jego struktury, zwane chmurami punktów. Skanowanie zastępuje tradycyjną dokumentację geodezyjną (pomiary lokalizacyjne i wysokościowe) oraz rysunkową.
Pozyskane w terenie chmury punktów poddawane są filtrowaniu i wstępnemu oczyszczeniu z niepotrzebnych elementów tła i połączone w pojedynczy model w procesie rejestracji. Model ten, poprzez georeferencję uzyskuje nawiązanie do globalnego geodezyjnego układu współrzędnych, stając się podstawą do tworzenia dokumentacji archeologicznej lub architektonicznej.
Pierwszym, podstawowym produktem dokumentacyjnym są ortoobrazy wykonywane z rzutów i przekrojów modelu. Używane są jako podkład do tworzenia dokumentacji rysunkowej – wektorowej w aplikacjach CAD. Powstałe w ten sposób rysunki zastępują tradycyjne, wykonywane manualnie w terenie, stanowiąc jednocześnie podstawowy materiał analityczny.
Ogromną zaletą modeli bazowych złożonych z chmur punktów jest możliwość ich transformacji do modeli 3D typu powierzchniowego powszechnie używanych dla wizualizacji, prezentacji, rekonstrukcji oraz analiz dokumentowanych struktur. Jest to proces etapowy, polegający na utworzeniu powierzchni z wydzielonej grupy punktów z zarejestrowanych skanów oraz nałożeniu na nią fotorealistycznej warstwy obrazowej – tekstury. Tak przetworzone dane pozwalają zaprezentować badany i dokumentowany obiekt w sposób komplementarny.
Uzyskiwane są dane surowe, o dokładności poniżej 10mm (pomiar sytuacyjno – wysokościowy), ortofotografie i dokumentacja rysunkowa gotowa do użycia w aplikacjach CAD, GIS, a także modele 3D ważne dla celów prezentacyjnych.

Skanowanie zabytków z cmentarzyska w Łężanach
W ramach projektu dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonano skanowanie laserowe oraz animacje 3D 20 wybranych zabytków ruchomych pochodzących z badań cmentarzyska płaskiego z okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów w Łężanach. Pełna prezentacja wyników digitalizacji dostępna w […]
Skanowanie naziemne kurhanów – zespół cmentarzysk w Samławkach
W północnej części Pojezierza Mrągowskiego, pomiędzy Reszlem a Biskupcem znajduje się niezwykły las, który „dał schronienie” 16 kurhanom wzniesionym między VII a V wiekiem p.n.e. Starożytne kopce, zachowały się do czasów współczesnych dzięki porastającej je pokrywie roślinnej, ratującej przed niszczycielskim działaniem […]